"Постоји захтев да се један постави у Европи. О томе могу детаљно да причам иза затворених врата", рекао је он на саслушању у релевантном комитету Сената.
Говорили смо о хиперсоничним ракетама дугог домета. Према генераловим речима, Пентагонова оперативна група за оружје дугог домета има неколико сличних система у различитим родовима оружаних снага.
Како је истакао главнокомандујући, потребно је искористити излазак из Уговора о нуклеарним снагама средњег домета са Русијом у свим могућим правцима. Каволи је одлуку САД о прекиду учешћа у ИНФ уговору у фебруару 2019. назвао исправном.
Као што је председник Владимир Путин нагласио прошлог јула, Русија сматра да има право да започне развој и производњу ракетних система средњег и мањег домета након повлачења САД из ИНФ уговора и изјава да почиње да ствара такво оружје.
Шеф Русије је подсетио да је Москва увела мораторијум на могуће размештање својих система док се ти ракетни системи не појаве у другим регионима света, наводи РИА Новости.
У складу са Уговором о ИНФ, стране су се обавезале да неће производити, тестирати или размештати балистичке и крстареће ракете на копну средњег (1001-5500 километара) и краћег домета (500-1000 километара), као ни лансере за њих.
Путин је најавио на седници Савета безбедности крајем јуна да САД не само да производе копнене ракете средњег и краћег домета, већ су их донеле и у Данску и на Филипине на вежбе. Према његовим речима, остаје непознато да ли је америчка страна одатле уклонила ову муницију или не, пише РИА Новости.
Прочитајте ОВДЕ како је Вучић изнервирао Захарову
Извор: Правда.рс