Међутим, Душан Кокот из Независног синдиката просветних радника Србије истиче за Nova.rs да се ситуација мења, те да се сваким даном генералном штрајку придружују нове школе, због чега очекују да у петак буде "најмасовниј ипротест школа икада".
Део школа наставио је и данас протест тоталном обуставом рада или скраћењем часова, а анкете Независног синдиката просветних радника Србије (НСПРС), који је позвао на генерални штрајк, показују да се у петак, 31. јануара, очекује одзив школа „масовнији него икада“.
Председник овог синдиката Душан Кокот објашњава за Nova.rs да ће овог петка број школа које обустављају рад бити већи него прошле недеље, 24. јануара, када су студенти позвали на масовну обуставу свих активности. Подвлачи да генерални штрајк и даље траје, те позива све да му се придруже.
„Ситуација је јако тешка, просвета није имала два спојена дана обуставе 30 година. Ово је данас већ осми дан и ситуација се мења из дана у дан. Придружују се оне школе које уопште нису биле у штрајку. Оне које су имале скраћене часове, сада су у потпуној обустави. Дакле, осећа се буђење. Постоји решеност и то је најважније“, истиче Кокот.
У Централној Србији највећи број школа у обустави
Према његовим речима, у централној Србији је највећи број школа које су у неком облику штрајка, али је завидан број и оних градова у којима ниједна школа не ради.
„У Ужицу и Чачку ниједна школа не ради. Људи моји, то није мала ствар. То је веома озбиљна ствар и озбиљно питање за председника Србије. Ту је и Нови Сад у којима много школа не ради. Иста ситуација је и у Београду. Е сада, Влада нам је у техничком мандату, немамо више ни министра, па је питање када ће све ово да се заврши. Ствари су реалне и одвијају се онако како и треба“, подвлачи он.
Саговорник Nova.rs наглашава да генерални штрајк није био само прошлог петка, него да и даље траје.
„Очекујем да и овај петак буде успешан. Кад кажем ‘успешан’, мислим се штрајку придружи још школа у Србији. Јер, само заједно успећемо нешто да променимо. Чак и да настава траје 30 минута, и то је штрајк и знак да подржавају школе које не раде и студенте, наравно“.
Ниједна гимназија не ради
Много је већи број средњих школа које не раде, него основних, што је донекле и реално, каже Кокот, с обзиром на то да су матуранти пунолетни и да сами одлучују о томе да ли ће ићи у школу или не.
„Ниједна гимназија не ради. Најновија је Земунска, која се одлучила на обуставу рада и у којој ће деца чак спавати прву ноћ. Значи, озбиљни су у својој намери да истрају док се не испуне студнетски захтеви. Дакле, што се тиче средњих школа, 48 одсто било је у потпуној обустави рада, а 20 одсто у делимичној, док је 32 одсто средњих школа радило. Када је реч о основним школама, 26 одсто је било у потпуној обустави рада, 22 одсто у делимичној, а 52 одсто основних школа је радило. То вам причам за прошли петак. Истраживање је спровела Црта, а сигуран сам да су се сада бројке значајно промениле“.
Ако би се ови подаци гледали према броју запослених, тај проценат би био још већи јер су велике градске школе у потпуној обустави, док су мале чешће биле у раду.
„Тај проценат који је незамислив, кад би гледали по запосленима, вероватно би и више од 80 одсто школа било проглашено да не ради“.
Генерални штрајк и даље траје
Кокот наглашава да генерални штрајк и даље траје, те позива све да му се придруже.
„Генерални штрајк никада није стао, смао чекамо да видимо како ћемо и где ћемо. Ми позивамо све, него су се студенти сада фокусирали на блокаде мостова у Новом Саду, па се о штрајку не говори. Ипак је тај протест 1. фебруара кључна активност“, подсећа он.
Асоцијација школа у штрајку
Иначе, протесту се придружују школе које нису чланице ниједног синдиката које су почеле да се удружују.
На састанку представника школа које су у потпуној обустави наставе из девет градова и општина са територије Златиборског, Рашког, Моравичког, Шумадијског округа и Града Београда, договорено је да све школе из тих округа у наредном периоду делују заједнички као Асоцијација школа у штрајку, независно од синдикалних организација.
У градовима који су укључени тренутно је у 95 школа наставу обуставило више од 5.000 запослених и тај број се свакодневно повећава.
Представници школа из Београда, Чачка, Краљева, Ужица, Чајетине, Пожеге, Ивањице, Горњег Милановца и Тополе, Влади Србије су упутили четири захтева, а траже испуњавање свих захтева који ће довести до прекида студентских протеста и гарантовање безбедности свим учесницима у васпитно образовном процесу кроз процесуирање свих учесника у угрожавању безбедности ученика студената и професора.
Тражи се и испуњавање свих обавеза које Влада Србије преузела потписивањем Протокола из октобра 2023. године, а захтев је и покретање процедуре за измену Закона о основној, Закона о средњој школи и Закона о штрајку којим би се ускладили са Уставом Србије и међународним конвенцијама по питању права просветних радника на потпуну обуставу рада.
Асоцијација школа у штрајку позвала је све школе да им се преко градских организација или појединачно придруже „у борби за достојанство наше професије“.
СТРАХ У РЕДОВИМА ВСУ: Украјинске снаге признају руски продор у Дачном
Извор: Данас.рс